Käyttörikosten tekijöiden määrät

Request to:
Poliisiammattikorkeakoulu
Law used:
Julkisuuslaki
Status of this request:
Request Successful
Summary of Request
Huumaus- ja dopingainerikollisuuden tilannekatsaus 2016−2017 kertoo, että vuonna 2016 oli 15 763 käyttörikosta ja käyttörikoksesta epäiltyjä eri henkilöitä oli 3 211 kpl. Tarkoittaako tämä sitä, että mainitut 15 763 käyttörikosta oli näiden 3211 henkilön toteuttamia? Voiko samalle henkilölle tulla yhdellä kertaa useampia käyttörikossyytteitä vai jääkö samat henkilöt toistuvasti kiinni käyttörikoksesta? http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisis...

Messages in this request

From
Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry)
Subject
Käyttörikosten tekijöiden määrät [#528]
Date
Feb. 1, 2018, 7:42 p.m.
To
Poliisiammattikorkeakoulu
Status
Awaiting response

Hyvä vastaanottaja, Tämä on julkisuuslakiin (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990621) perustuva tietopyyntö. Sähköposti on lähetetty http://tietopyynto.fi-sivustolta. Tähän sähköpostiin vastaamalla lähetät vastauksen tietopyyntöön.
Huumaus- ja dopingainerikollisuuden tilannekatsaus 2016−2017 kertoo, että vuonna 2016 oli 15 763 käyttörikosta ja käyttörikoksesta epäiltyjä eri henkilöitä oli 3 211 kpl. Tarkoittaako tämä sitä, että mainitut 15 763 käyttörikosta oli näiden 3211 henkilön toteuttamia? Voiko samalle henkilölle tulla yhdellä kertaa useampia käyttörikossyytteitä vai jääkö samat henkilöt toistuvasti kiinni käyttörikoksesta? http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisis...
Pyydän toimittamaan aineiston jäljennöksen viivytyksettä sähköisessä muodossa liitetiedostona vastauksena tähän viestiin. Tietoaineistot avoimena rakenteellisena datana, eli .xls-, .csv-, .sql-, tai muussa rakenteellisessa muodossa. Dokumentit pyydän uudelleenkäytettävässä muodossa, kuten .doc, odf-, .ppt tai pdf/a-muodossa. Olisi toivottavaa että aineisto olisi lisäksi julkisuuslain hengen mukaan vastedes saatavilla organisaationne web-sivulla. Pyydän toimittamaan tiedot julkl 16 § mukaisesti pyydetyllä tavalla pyydetyssä muodossa tai perustelemaan sähköpostitse viivytyksettä mikäli on syy toimittaa toisella tavalla. Huomioittehan että myös käsitelyyn liittyvien virkamiesten nimet on julkisia, "Virkamiehen on esiinnyttävä omalla nimellään." (EOA 686/4/09) Huomioittehan että julkl. 34§ mukaan asiakirjan antamisesta ei peritä maksua, kun julkinen sähköisesti talletettu asiakirja lähetetään tiedon pyytäjälle sähköpostitse. Pyydän toimittamaan tiedot viivytyksettä julkl. 14.4§ mukaisesti, enintään 2 viikon määräajan kuluessa, tai perustelemaan ensi tilassa mikäli tietojen toimittamiseen tarvitaan pidempi kuukauden toimitusaika. Mikäli pyyntöä ei voida täyttää, pyydän 14.4§ mukaisessa 2 viikon määräajan kuluessa valituskelpoisen päätöksen. Pyydän viivytyksettä kuittaamaan viestin vastaanotetuksi ja kertomaan asian diaarinumeron. Ystävällisin terveisin, Humaania Päihdepolitiikkaa Humaania Päihdepolitiikkaa ry <<sähköpostiosoite>> -- Huomautus: Tämä sähköposti on lähetetty Tietopyyntö-portaalista. Vastaukset saatetaan julkaista automaattisesti. If large files are requested, you can upload them at: http://tietopyynto.fi/r/528/up/e1c886514dbf6d55511290bea8c935837c3a6212/
Kind Regards, Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry)
  1. 7 years, 2 months agoFeb. 1, 2018, 7:43 p.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) sent a message to Poliisiammattikorkeakoulu.
From
"Juha Helenius, erikoissuunnittelija, Poliisiammattikorkeakoulu" <> – Poliisiammattikorkeakoulu
Subject
Käyttörikosten tekijöiden määrät
Date
Feb. 5, 2018
Status
Awaiting response
Attachments

Hei Olitte kysyneet seuraavaa: Huumaus- ja dopingainerikollisuuden tilannekatsaus 2016−2017kertoo, että vuonna 2016 oli 15 763 käyttörikosta ja käyttörikoksesta epäiltyjä eri henkilöitä oli 3 211 kpl. Tarkoittaako tämä sitä, että mainitut 15 763 käyttörikosta oli näiden 3211 henkilön toteuttamia? Ei tarkoita. Kts. alla Voiko samalle henkilölle tulla yhdellä kertaa useampia käyttörikossyytteitä vai jääkö samat henkilöt toistuvasti kiinni käyttörikoksesta? Käsittääkseni tämä on mahdollista Ohessa excel liite, missä käyttörikosten määrät ja rikoksesta epäiltyjen määrät. Rikoksesta epäilty henkilö otetaan ilmoitusvuotta kohden vain kerran. Infotiedot tapahtumapaikka, rikosnimike, ilmoitustyyppi, ... ovat henkilön pahimman rikosnimikkeen tietoja ko vuonna. Eli vuonna 2016 3211 henkilöllä huumausaineen käyttörikos on ollut ko. vuonna ns. pahin rikos. Käyttörikoksia on varmuudella kirjattu myös muille henkilöille mutta näillä pahin rikos on ollut joku muu kuin käyttörikos joten sen vuoksi he eivät ole mukana tässä joukossa.
From
POL_VP_POLAMK_kirjaamo <poliisiammattikorkeakoulu@poliisi.fi> – Poliisiammattikorkeakoulu
Subject
VS: Käyttörikosten tekijöiden määrät [#528]
Date
Feb. 5, 2018, 9:43 a.m.
Status
Awaiting response

Hei! Asia on tullut vireille perjantaina 2.2. ja kirjattu diaariin maanantaina 5.2. Diaarinumero on POL-2018-4550. Ystävällisin terveisin - Kind regards,              Marjo Ritala Johdon sihteeri | Secretary to Management | Ledningens sekreterare Poliisiammattikorkeakoulu | Police University College | Polisyrkeshögskolan PL 123 (Vaajakatu 2), FI-33721 Tampere p. +358 295 418 383 | +358 295 483 404 etunimi.sukunimi(at)poliisi.fi twitter.com/Polamk facebook.com/Poliisiammattikorkeakoulu instagram.com/Poliisiammattikorkeakoulu Snapchat: poliisiksi LinkedIn: Poliisiammattikorkeakoulu - Police University College youtube.com/Suomenpoliisi
  1. 7 years, 2 months agoFeb. 5, 2018, 9:44 a.m.: Received an email from Poliisiammattikorkeakoulu.
  2. 7 years, 2 months agoFeb. 16, 2018, 1 a.m.: This request became overdue
From
Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry)
Subject
Re: VS: Käyttörikosten tekijöiden määrät [#528]
Date
Feb. 26, 2018, 10:02 a.m.
To
Poliisiammattikorkeakoulu

Hyvä vastaanottaja, Tietopyyntööni "Käyttörikosten tekijöiden määrät" (1.2.2018, #528) ei vastattu lain määrittelemässä ajassa ja se on nyt 11 päivää myöhässä. Olkaa hyvä ja kertokaa tietopyyntöni tilasta välittömästi, tai toimittakaa asiasta valituskelpoinen päätös. Jos lähettämänne vastaus ei jostain syystä ole tullut perille, lähettäisittekö siitä kopion osoitteeseen <<sähköpostiosoite>> Ystävällisin terveisin, Humaania Päihdepolitiikkaa Pyynnön numero: 528 Vastaus: <<sähköpostiosoite>> Postiosoite: Humaania Päihdepolitiikkaa Humaania Päihdepolitiikkaa ry
  1. 7 years, 1 month agoFeb. 26, 2018, 10:02 a.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) sent a message to Poliisiammattikorkeakoulu.
  2. 7 years, 1 month agoFeb. 27, 2018, 3:18 p.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) added a reply that was received via snail mail.
  3. 7 years, 1 month agoFeb. 27, 2018, 3:19 p.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) published an attachment on request Käyttörikosten tekijöiden määrät.
From
Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry)
Subject
Re: Re: VS: Käyttörikosten tekijöiden määrät [#528]
Date
Feb. 27, 2018, 7:42 p.m.
To
Poliisiammattikorkeakoulu

Hyvä vastaanottaja, Miten tuo vakavimman rikoksen määrittely tapahtuu, kun kyseessä on kaksi yhtä suuren maksimirangaistuksen rikosta? Esimerkiksi huumausaineen käyttörikos ja perusmuotoinen rattijuopumus? Kumman teon mukaan tapaus tilastoidaan ja miksi? Ystävällisin terveisin Humaania Päihdepolitiikkaa Pyynnön numero: 528 Vastaus: <<sähköpostiosoite>> Postiosoite: Humaania Päihdepolitiikkaa Humaania Päihdepolitiikkaa ry
  1. 7 years, 1 month agoFeb. 27, 2018, 7:43 p.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) sent a message to Poliisiammattikorkeakoulu.
From
Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry)
Subject
Re: Re: Re: VS: Käyttörikosten tekijöiden määrät [#528]
Date
March 21, 2018, 11:33 a.m.
To
Poliisiammattikorkeakoulu

Hyvä vastaanottaja, Syystä tai toisesta emme ole saaneet vastausta viimeisimpään kysymykseemme. Jos olette lähettäneet vastauksen oletusositteeseen eikä se silti ole saapunut meille, lähettäkää se kopiona osoitteeseen <<sähköpostiosoite>> Kysymyksemme siis oli: ”Miten tuo vakavimman rikoksen määrittely tapahtuu, kun kyseessä on kaksi yhtä suuren maksimirangaistuksen rikosta? Esimerkiksi huumausaineen käyttörikos ja perusmuotoinen rattijuopumus? Kumman teon mukaan tapaus tilastoidaan ja miksi?” Ystävällisin terveisin, Humaania Päihdepolitiikkaa Pyynnön numero: 528 Vastaus: <<sähköpostiosoite>> Postiosoite: Humaania Päihdepolitiikkaa Humaania Päihdepolitiikkaa ry
  1. 7 years, 1 month agoMarch 21, 2018, 11:34 a.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) sent a message to Poliisiammattikorkeakoulu.
From
Helenius Juha POL POLAMK <> – Poliisiammattikorkeakoulu
Subject
Käyttörikosten tekijöiden määrät [#528]
Date
March 22, 2018
Status
Request resolved

Hei Olitte kysyneet seuraavaa: Miten tuo vakavimman rikoksen määrittely tapahtuu, kun kyseessä on kaksi yhtä suuren maksimirangaistuksen rikosta? Poliisin perusjärjestelmässä on määritelty ns. prioriteetti (numero) kaikille asianimikkeille (rikosnimikkeet) ja mitä pienempi numero sitä ns. vakavampi rikos. Rattijuopumuksen prioriteetti numero on pienempi kuin huumausaineen käyttörikoksen. Esimerkiksi huumausaineen käyttörikos ja perusmuotoinen rattijuopumus? Kumman teon mukaan tapaus tilastoidaan ja miksi? Rattijuopumuksen mukaan, kuten yllä selitin. Tässä esimerkki: Henkilö x on viime vuonna 2017 kirjattu järjestelmään epäiltynä tammikuussa käyttörikokseen ja rattijuopumukseen Helsingissä. Tässä vaiheessa hän näkyy tilastossa epäiltynä henkilönä ja rikoksena näkyy rattijuopumus ja alue tietona Helsinki. Jos hän kirjataan järjestelmään uudestaan maaliskuussa 2017 varkaus rikoksesta Lahdessa niin tällöin tilastossa näkyy hänen osaltaan varkaus Lahdessa. Eli epäiltyjä henkilöitä tarkastellaan vuositasolla ja rikos/alue tiedot otetaan pienimmän prioriteetin rikoksen mukaan
  1. 7 years, 1 month agoMarch 23, 2018, 11:14 a.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) added a reply that was received via snail mail.
  2. 7 years, 1 month agoMarch 23, 2018, 11:15 a.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) set status to 'Tietopyyntö onnistui'.
  3. 6 years, 11 months agoMay 12, 2018, 1:20 p.m.: Humaania Päihdepolitiikkaa (Humaania päihdepolitiikkaa ry) made the request 'Käyttörikosten tekijöiden määrät' public.